MODA i RELIGIA, czyli MET GALA 2018
Dnia już pamiętnego, zero siódmego miesiąca maja, roku Pańskiego dwa tysiące osiemnastego, odbyła się gala, ale gala nie byle jaka. Impreza zwana MET Galą, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń świata mody. Organizowana przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku i rzecz jasna połączona, jak to bywa z takimi imprezami, ze zbiórką funduszy, przyciąga zainteresowanie niemal wszystkich. Królową imprezy jest nieprzerwanie, od 1995 roku, sama Anna Wintour. To za jej panowania, to coroczne wydarzenie odbywające się tradycyjnie w pierwszy poniedziałek maja, zyskało tak wielki rozgłos i popularność.
Królowa Anna bardzo dba o elitarny charakter imprezy i zaprasza na nią nielicznych, ale jakże wyśmienitych gości. Na zaproszenie z nadzieją czekają wszystkie gwiazdy ze świata mediów, teatru, filmu czy mody, jednak tylko nielicznym z nich, dane jest uzyskać aprobatę królowej dodatkowo płacąc za wstęp 30 tys. dolarów.
Blichtr, splendor i świecidełka to znak rozpoznawczy imprezy. To czym jeszcze gala się odznacza to z pewnością niesamowite kreacje zaproszonych gości. Co roku jest to najbardziej wyczekiwany moment. Niemal tak osławiony jak oskarowe prezentacje gwiazd na czerwonym dywanie. Zgodnie z obowiązującym dress code’m gali ubiór powinien być inspirowany tematem przewodnim wystawy. Zacne grono gwiazd trzyma się tej zasady, jednak jak to zawsze bywa, występują nieliczne wyjątki, które tej próby nie podejmują.
W lutym bieżącego roku Wintour wraz z kardynałem Gianfranco Ravasi’m (ministrem kultury w Watykanie), Donatellą Versace i Pierpaolo Piccioli (dyrektorem kreatywnym domu mody Valentino) ogłosili tenże temat. Zatytułowano go: „Heavenly Bodies: Fashion and the Catholic Imagination”. Co oznacza, że zaproszeni muszą podjąć próbę włożenia odzienia, które wiązać się będzie z religią katolicką. Zadanie nie łatwe jednak z całą pewnością wykonalne, gdyż religia była dość częstą inspiracją projektantów mody na przestrzeni wieków i sporo tychże inspiracji w modzie znaleźć możemy.
Kuratorem wystawy jest Andrew Bolton. Królowa Anna oraz pozostali organizatorzy zapewniają, że wystawa będzie jedną z najbardziej kontrowersyjnych w historii muzeum.
Projekty Coco Chanel, John’a Galliano, Cristobal’a Balenciag’i czy Versace oraz szaty liturgiczne z archiwów watykańskich, które nigdy wcześniej nie były pokazywane to eksponaty, które z całą pewnością są godne uwagi, i które docenią wszyscy miłośnicy mody.
W tegorocznej edycji wystawy honorowymi prowadzącymi, wybranymi przez samą królową, zostali: Rihanna, Amal Clooney oraz Donatella Versace, której dom mody jest głównym sponsorem tegorocznej wystawy.
Zatem podziwiajmy!!!
Wasza QueenVellin